مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • به مناسبت روز جهانی تغذیه کودکان با شیر مادر

   کد: 11325
   ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   تعداد بازدید: 141
   مجله سلامت/ هر یک دلاری که کشورها در ترویج تغذیه با شیر مادر سرمایه گذاری کنند، ۳۵ دلار برگشت سرمایه در اقتصاد خواهد داشت. مزایای شیر مادر برای کودکان و مادران می تواند اقتصاد یک کشور را با کاهش هزینه های سلامت و درمان و ایجاد نیروهای کاری قوی و توانمند بهبود ببخشد.
   به مناسبت روز جهانی تغذیه کودکان با شیر مادر

   به گزارش روابط عمومی معاونت سلامت و امور بیمه ها به نقل از آوای سلامت، نماینده یونیسف در ایران با بیان این که در جهان امروزی، عدم حمایت مادرازسوی افراد خانواده و جامعه یکی از موانع تغذیه با شیر مادر است، گفت: تغذیه با شیر مادر تنها به عهده مادر نیست بلکه نیازمند حمایت اعضای خانواده، کارکنان بخش خدمات بهداشت و درمان، مشاوران زبده، کارفرماها، سیاست گذاران و دیگر افراد است.
   دکتر ویل پارکس، نماینده یونیسف در ایران در همایش روز جهانی تغذیه با شیر مادر گفت: همه ما باور داریم که شیر مادر اولین واکسن کودک و بهترین منبع تغذیه برای اوست.
   نماینده یونیسف در ایران گفت: مهمترین هدف این سازمان این است که تا سال ۲۰۲۵ میلادی حداقل ۵۰ درصد از کودکان پس از تولد تا شش ماه به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه شوند و رسالت اتحاد جهانی نیز این است که حمایت های سیاسی، حقوقی، مالی و عمومی را برای تغذیه با شیر مادر جلب نماید تا تمامی مادران، کودکان و جوامع از این امر منتفع شوند. و این حمایت ها در راستای شعار جهانی امسال تغذیه با شیر مادر یعنی "حمایت همه جانبه برای تدوام تغذیه شیر مادر" است.
   تصریح کرد: مطالعات جدید نشان داده که شروع زودهنگام تغذیه با شیرمادر در پیشگیری از مرگ و میر کودکان موثر است. این مطالعه همچنین نشان داد که تغذیه با شیر مادر به مدت طولانی تر در کاهش خطر ابتلای کودک به اضافه وزن و چاقی در بزرگسالی موثر است.
   وی گفت: شعار امسال برای تغذیه با شیر مادر" قوی و باهوش با شیر مادر" می باشد. شیر مادر با افزایش هوش کودکان نیز مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که تغذیه با شیر مادر در تکامل اعصاب مغز نوزاد و افزایش توان یادگیری او مهم بوده و می تواند میزان شاخص هوش کودک را ۳ تا ۴ رقم افزایش دهد. این مزایا برای نوزادان کم وزن و نارس که با شیرمادر تغذیه می شوند، بسیار قوی تر و پررنگ تر است.
   نماینده یونیسف در ایران گفت: تغذیه با شیر مادر در بیش از ۸ سوره قرآن کریم سفارش شده است.
   دکتر پارکس با طرح این پرسش که با وجود واضح بودن تمام مزایای تغذیه با شیر مادر چه عواملی در مادر سبب قطع زودهنگام شیردهی می شود؛ گفت: عدم وجود محیط های کاری دوستدار شیر مادر و فرصت های شغلی برای این مادران یکی از این موانع است.
   وی گفت: طبق یک مطالعه، مداخلاتی همچون مرخصی زایمان و حمایت های محیط شغلی می تواند میزان تغذیه با شیر مادر را ۳۰ درصد افزایش دهد. مطالعات در این زمینه نشان می دهد مداخلات جامعه-محور مانند مشاوره ها و آموزش های گروهی می تواند میزان تغذیه به موقع با شیر مادر را تا ۸۶ درصد افزایش دهد.
   وی با اشاره براین که تغذیه با شیر مادر یک سرمایه گذاری هوشمندانه، نه فقط در سلامت کودکان بلکه در ثروت کشورها، است گفت: گزارش امسال یونیسف در زمینه تغذیه با شیر مادر نشان می دهد که هر یک دلاری که کشورها در ترویج تغذیه با شیر مادر سرمایه گذاری کنند، ۳۵ دلار برگشت سرمایه در اقتصاد خواهد داشت. مزایای شیر مادر برای کودکان و مادران می تواند اقتصاد یک کشور را با کاهش هزینه های سلامت و درمان و ایجاد نیروهای کاری قوی و توانمند بهبود ببخشد.
   دکتر پارکس گفت: ما در یونیسف مانند همیشه آماده ایم تا در راستای افزایش میزان تغذیه با شیر مادر از دولت ها حمایت کنیم. طبق برنامه کشوری یونیسف با دولت جمهوری اسلامی ایران برای سال های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ شمسی، یونیسف برای تقویت ظرفیت های تخصصی کارشناسان وزارت بهداشت و زیرمجموعه های آن در زمینه تغذیه با شیر مادر و انتقال تجارب موفق بین ایران و دیگر کشورها از وزارت بهداشت حمایت خواهد کرد.
   وی افزود: تغذیه با شیر مادر یکی از اجزای اصلی فعالیت های فعلی وزارت بهداشت با حمایت یونیسف است.
   نماینده یونیسف در ایران در پایان گفت: مایلم بار دیگر تاکید کنم که ما می توانیم بهترین بهره را از تغذیه با شیر مادر برای کودکان و کشورها ببریم اگر دولت ها و سرمایه گذاران را دراین زمینه متحد کنیم، اگر دسترسی به مشاورهای تغذیه با شیر مادر را بهبود ببخشیم، اگر قانون مرخصی های زایمان و سیاست های دوستدار شیر مادر را در محیط های کاری اجرا کنیم و اگر ظرفیت سیستم های نظارتی بر اقدامات مربوطه را بالا ببریم می توانیم به اهداف کشوری و جهانی در زمینه تغذیه با شیر مادر دست یابیم.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: