مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • میوه ها و خواص آن

   کد: 12728
   ۱۳۹۶/۱۱/۰۵
   مجله سلامت/ شک نیست که تأثیر میوه ها در جسم بشر مانند سایر غذاهاست؛ یعنی تأثیر آن تابع ترکیب شیمیایی به نسبت ترشی یا شیرینی و داشتن ازت در آن است و لذا بعضی از آنها هضم کننده و بعضی مُلیّن و بعضی ادرار آور و بعضی مقوی است و تأثیرات و خواص فراوانی دارند.
   میوه ها و خواص آن

   به گزارش واحدخدمات نوین بهداشت معاونت سلامت و امور بیمه ها، شک نیست که تأثیر میوه ها در جسم بشر مانند سایر غذاهاست؛ یعنی تأثیر آن تابع ترکیب شیمیایی به نسبت ترشی یا شیرینی و داشتن ازت در آن است و لذا بعضی از آن ها هضم کننده و بعضی مُلیّن و بعضی ادرار آور و بعضی مقوی است و تأثیرات و خواص فراوانی دارند.
   باید دانست که بهترین چیزی که از نظر بهداشت لازم است و پزشکان بیماران خود را همواره به آن توصیه می کنند، شستن میوه و پاک کردن آن از گرد و خاک و آلودگی های دیگر است. پس اگر انسان میوه را بدون شستن بخورد، در حالی وارد بدن می شود که حامل میکروب است و میکروب در معده جایگیری می کند و در این هنگام چیزی که از آن فرار می کرد، عارض او می شود و میکروب در بدن اثر می گذارد. برای همین است که پزشکان همواره بیماران خود را توصیه می کنند که پیش از خوردن میوه آن را به خوبی بشویند و از خوردن میوه نشسته پرهیز کنند.
   امام صادق (علیه السلام) این مسأله را مورد تأکید قرار داده است و می فرمایند: «هر میوه ای سمّی دارد، آن را با آب بشویید و در آب فرو ببرید.»(1) منظور امام از سمّ، همان میکروب هایی است که در آن وجود دارد و آن ها را به سمّ تشبیه کرده چون مضر است.
   اکنون بعضی از میوه ها را برای نمونه ذکر می نماییم چون ذکر همه آن ها در این مختصر نمی گنجد:


   خواص برخی میوه ها

   1- انگور
   امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «انگور عصب را محکم می کند و ناراحتی را از بین می برد و نفس را پاک می کند
   .»(2)
   پزشکان گفته اند: انگور سه کار را با هم انجام می دهد: مسهل معده و پاک کنده خون و غذا برای بدن است و آب آن باعث تجدید قوا می شود و گردش خون را تنظیم می کند و برای گازهای معده مفید است و نیز کبد و کلیه را مداوا می کند و تب را می برد و برای سوء هاضمه، نقرس، بیماری های قلب، صفرا و بواسیر سودمند است و از پیشروی سل و سرطان جلوگیری می کند.
   دانشمندان داروشناس می گویند: انگور ترشحات معده را زیاد می کند و برای طحال و ستون فقرات مفید است و در آن اندکی گاز ارسنیک وجود دارد که باعث زیبایی رنگ صورت می شود و لذا برای بیماران سفلیس و سل و سرطان سودمند است. هم چنین انگور دارای ویتامین های ای - ب - ث می باشد.

   2- سیب
   امام (علیه السلام) فرمودند: «سیب بخورید که حرارت را برطرف می کند و درون را خنک می کند و تب را می برد
   .»(3) و فرمودند: «اگر مردم می دانستند که سیب چه خواصی دارد، بیماران خود را جز با آن مداوا نمی کردند و آن سریع ترین اثر را در قلب دارد و آن را شاد می کند.»(4)
   و فرمودند: «به تب دارانتان سیب بدهید که چیزی نافع تر از آن نیست
   .»
   این چیزی است که امام در کلمات کوتاه و جامع خود بیان کرده و پزشکان گفته اند سیب نشاط آور و تقویت کننده قلب و کبد است و هم خوردن و هم بوئیدن آن مفید است و نیز سیب برای خفقان و تنگی نفس فایده دارد و ضعف دهانه معده را اصلاح می کند و اشتهاآور است و سیب پخته برای سرفه خوب است و بیماری های پوستی و بی خوابی را تخفیف می دهد. هر صد گرم آن 65 واحد ویتامین آ و 15 واحد ویتامین ب و 30 واحد ویتامین ث دارد.

   3- انار
   امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «کودکانتان را انار بخورانید که سبب سرعت رشد و جوانی آنها می شود
   .»(5)
   و فرمودند: «انار را با پیه آن بخورید که آن معده را دباغی می کند و بر ذهن می افزاید
   .»(6)
   پزشکان گفته اند: انار خون را تصفیه می کند و خلط آور است و برای کسانی که مزاج گرم دارند، خوب است و تنگی ها را می گشاید و ملیّن شکم (نرم کننده) و مقوی کبد و مفید برای یرقان طحال و خفقان قلب و سرفه حاد است. صدا را صاف می کند و در صورت، ایجاد نشاط می کند و بدن را سیراب می سازد و برای ازبین بردن کرم های روده مؤثر است.


   4- بِه
   امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «به، صورت را زیبا و قلب را تقویت می کند
   .»(7)
   و نیز فرمودند: «هر کس به را ناشتا بخورد، نطفه او سالم و فرزند او زیبا می شود
   .»(8)
   و نیز فرمودند: «خوردن به باعث قوت قلب و ذکاوت باطن می شود
   .»(9)
   این چنین امام صادق (علیه السلام) به را توصیف می کند و سخنان پزشکان درباره به که پس از تحقیق علمی و عملی گفته اند، از این ها فراتر نمی رود.
   پزشکان گفته اند: به، چهره را زیبا می کند و مقوی و مفرح قلب و معده است و بسیاری از اعضاء بدن و مثانه را در کارشان کمک می کند و لذا ادرارآور و ملیّن معده است و درد آن را تسکین می دهد.
   هر صد گرم به، دارای 10 واحد ویتامین آ ، 8 واحد ویتامین ب 1 و 21 واحد ویتامین ث می باشد و مقدار زیادی املاح معدنی مانند آهن و منگنز و کمی کلر دارد.


   5- انجیر
   امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «انجیر بخارات را از بین می برد و استخوان را محکم می کند و مو را تقویت می کند
   .»(10)
   پزشکان گفته اند: انجیر میوه ای است که دارای عناصر مغذی و قندی است. برای بدن فایده فراوانی دارد. این میوه هضم غذا را بهتر می کند و کار معده را تنظیم و صورت را زیبا و عضلات را فعال می کند اگر شب خورده شود حرکت های امعاء را منظم و در جسم ایجاد صحت و نشاط می کند. خلاصه این که انجیر هم لذت و هم غذا و هم صحت است و گفته شده که انجیر در معالجه کبد و جلوگیری از فاسد شدن خون مؤثر است و برای سل و سرطان نیز اثر دارد.
   انجیر دارای ویتامین های آ - ب - ث می باشد هم چنین مواد چربی و قندی و آهن و کلسیم دارد.


   6- خرما
   امام صادق (علیه السلام) در حالی که طبقی از خرما جلویش بود فرمود: «این چیست؟ گفتند: این خرما از نوع بِرنی است. فرمود: در آن شفاست
   .» (11)
   می فرمودند
   : «خرما درمان سم است و در آن بیماری و ضرری وجود ندارد و هر کس موقع خواب هفت عدد خرما بخورد کرم های شکمش کشته می شوند.»(12)
   پزشکان می گویند: در خرما فواید بسیاری وجود دارد. خرما بدن را گرم می کند و خون غلیظ پاکیزه ای به وجود می آورد و اگر با شیر خورده شود قوه باه (نیروی جنسی) را تقویت می کند و جوشیده آن در التهاب و سرفه های خشک و التهاب های ریه و تحریک های مجاری ادرار مفید است و خرمای خشک در خونریزی و اسهال و اصلاح لثه منفعت دارد و گفته شده که برای سرطان نیز نافع است، چون دارای ماده منیزیم می باشد که در سرطان اثر دارد. هم چنین پژوهشگران تأکید دارند که در سرزمین هایی که خرما زیاد است، سرطان کم است.
   در خرما ویتامین های ب و ث وجود دارد و محتوی قند و سلولز و مواد آلبومین و املاح معدنی و منیزیم می باشد.
   __________________
   پی نوشت:
   1- طب الائمه و کشف الاخطار
   2- کشف الاخطار
   3- وسائل الشیعه، ج 3 ص 40
   4- کشف الاخطار
   5- وسائل الشیعه
   6- کافی
   7- وسائل الشیعه، 301
   8- همان
   9- همان
   10- کافی
   11- کافی
   12- همان
   منبع:
   طب النبی و طب الصادق

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: