مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛        مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید
 
   
 

  • منظور از تغذیه صحیح چیست ؟

   کد: 19387
   ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
   مجله سلامت/ برای داشتن یک تغذیه صحیح باید بدانیم چه غذاهایی مفید هستند. این دانستن به این معنا نیست که چه بخوریم، بلکه باید بدانیم چه مقدار مصرف کنیم.
   منظور از تغذیه صحیح چیست ؟

   داشتن یک رژیم متعادل با انواع و اقسام غذاها، بسیار مهم است، چراکه این رژیم بر روی سلامتی بدن اثر مثبتی می‌گذارد.

   اگر به اندازه کافی از غذاهای سالم و مفید نخوریم و یا بیش از حد غذاهای ناسالم مصرف کنیم، هر دوی این‌ها باعث به خطر انداختن سلامتی می‎‌شوند.
   آیا می‌دانید یکی از عوامل ایجاد بیماری قلبی، رژیم غذایی نامناسب است. بسیاری از بیماری‌ها به علت نداشتن تعادل در مصرف مواد غذایی ایجاد می‌شوند، مانند: استخوان‌های ضعیف و شکننده، بیماری‌های پوست، کمبود انرژی و بسیاری دیگر.
   منظور از تغذیه صحیح چیست؟
   تغذیه صحیح این نیست که به طور غیر واقعی لاغر بمانید و یا خود را از غذاهایی که دوست دارید، محروم کنید. بلکه تغذیه‌ای درست است که انرژی زیادی به شما بدهد، احساس سرزندگی کنید و خود را سالم بدانید.
   *برای داشتن یک تغذیه صحیح باید بدانیم چه غذاهایی مفید هستند. این دانستن به این معنا نیست که چه بخوریم، بلکه باید بدانیم چه مقدار مصرف کنیم.
   *در ابتدا غذاهایی که مغذی می‌باشند و غذاهایی که به خوردن آنها علاقه دارید را شناسایی کنید. بعد آرام آرام غذا را بجوید و مزه غذاها را احساس کنید. بسیار مهم است که غذا را با علاقه بجوید.
   تماشای تلویزیون
   *در هنگام غذا خوردن، هرگونه استرس و پریشانی را از خود دور کنید. در حالت استرس، عمل هضم غذا به خوبی صورت نمی‌گیرد و عوارضی از قبیل: کولیت(التهاب روده)، زخم معده و سوزش سر دل روی می‌دهد.
   *در هنگام غذا خوردن از کار کردن، رانندگی، دعوا یا نگاه کردن به تلویزیون(مخصوصاً برنامه‌های مهیج و پریشان کننده و همچنین اخبار) دوری کنید.
   *از خودتان بپرسید که آیا گرسنه هستم و یا سیر شده‌ام؟ به راستی چند ثانیه طول می‌کشد که مغز به بدن بگوید سیر شده یا گرسنه است. پس آرام غذا بخورید تا متوجه احساس سیری خود بشوید.
   *روز خود را با خوردن یک صبحانه سالم شروع کنید تا بدن بتواند سوخت و ساز خود را افزایش دهد.
   این نکته را از یاد نبرید که اگر در صبحانه غذای کاملی بخورید، نسبت به سایر وعده‌های غذایی بهتر است، چون برای سوزاندن کالری دریافتی به اندازه کافی وقت دارید و گذشته از آن کمتر در طول روز گرسنه می‌شوید.
   رژیم متعادل چیست؟
   کلید یک رژیم سالم و متنوع، مصرف هر نوع غذای سالم است. این رژیم شامل مقدار زیادی میوه‌ها و سبزیجات، نان، غلات، سیب زمینی و مقدار ناچیزی چربی و قند است.
   هرم راهنمای غذایی نیز به انتخاب درست و صحیح غذا در روز کمک می‌کند.


   ادامه ... را از pdf ذیل استفاده فرمائید ...    فایل پیوست
    
   تغذیه صحیح چیست ؟472.93  کیلوبایت
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: