مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • خانواده و شب های قدر

   برنامه ریزی خانوادگی برای شبهای قدر

   کد: 21532
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
   مجله خانواده/ استفاده از فرصت هایی که می تواند تجربه های معنوی گهرباری را در اختیار اعضای خانواده قرار دهد، ضروری است.
   برنامه ریزی خانوادگی برای شبهای قدر

   یکی از کارکردهای خانواده موفق، برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف مشخص است. اگر رشد معنوی را یکی از اهداف بنامیم، داشتن طرح و نقشه ای مناسب برای رسیدن به چنین تحول ارزشمندی، از نشانه های کارآمدی خانواده خواهد بود. بر این اساس، استفاده از فرصت هایی که می تواند تجربه های معنوی گهرباری را در اختیار اعضای خانواده قرار دهد، ضروری است. یکی از این فرصت ها، بهره وری از فضای معنوی شب های قدر است که برای درک آن لازم است تدارک لازم از پیش دیده شود. برای مثال، زمانی که برنامه خانوادگی بر شرکت در برنامه احیای شب های قدر تعریف شده، لازم است از قبل استراحت به اندازه کافی وجود داشته باشد، غذای شب مناسب با بیداری تا صبح تنظیم شود و به هنگام حضور در جمع شب زنده داران، برنامه های لذت بخش برای گروه های سنی پایین تر نیز لحاظ شود. برخی از خانواده ها، در چنین شب هایی به دعای جمعی همراه با یکدیگر می پردازند و گروهی دیگر، با کودکان هم سن بستگان حضور می یابند تا خاطره ای نیک از چنین شب رمزآلودی، در یاد و خاطره کودکان امروز و بزرگان فردا ماندگار شود. آشنا کردن کودکان با فضیلت شب های قدر و چرایی بیداری در این شب و نیز توجیه شناختی متناسب با میزان درک آنها، نقش بسزایی در همراهی آنها خواهد داشت.

   کودکان را محروم نکنید
   این نکته را فراموش نکنیم که شب‌های قدر تنها برای ما بزرگتر‌ها نیست و نباید برای راحتی خودمان کودکان را از معنویت این شب‌ها محروم کنیم. این در حالی است که حضرت فاطمه زهرا (س) نه‌تن‌ها خود بیدار می‌ماندند بلکه با تمهیداتی مثل کمتر غذا خوردن در شب و برنامه‌ریزی خواب در طول روز، شرایط بهره‌مندی فرزندان را از معنویت شب‌های قدر فراهم می‌کردند.

   تمام آثاری که برای این شب برشمرده شده، شامل حال کودکان هم می‌شود و مقدرات آن‌ها نیز در شب قدر رقم می‌خورد. به‌واسطه پاکی و طهارتی که کودکان دارند، دعای آن‌ها می‌تواند برای بزرگتر‌ها خیلی کارساز باشد و از طرفی هم مسیر زندگی خودشان را تغییر دهد؛ بنابراین با یک برنامه‌ریزی صحیح و چاشنی صبوری کودکان خود را در این شب‌ها همراهی کنید تا هم از ثواب آن بهره‌مند شوند و هم در کنار خانواده با آداب این شب‌ها خو گرفته و شب‌های خاطره‌انگیزی را تجربه کنند

   وقت‌شناس باشید

   بنابر شرایط خود و کودکتان، برای زمان حضور در مراسم برنامه‌ریزی درستی داشته باشید. سعی کنید جوری نباشد که لحظات آخر خود را به مراسم برسانید که جا نباشد. کمی زودتر اقدام کنید. جای بچه را عوض کنید. وسایلی مثل دستکش یک‌بارمصرف، دستمال‌کاغذی، زیرانداز برای تعویض، نایلون فریزر و یک بطری آب به همراه داشته باشید. اگر کودک شیر مادر را می‌خورد که کار خیلی راحت‌تر است، اما اگر شیر خشک نیاز است آن را آماده کرده و در مراسم شرکت کنید. برای عوض کردن بچه هم جای نگرانی نیست، خیلی از مکان‌ها محل تعویض کودک وجود دارد حتی اگر هم نباشد در گوشه‌ای این کار را می‌توانید به‌راحتی انجام دهید.

   خواب کودک را تنظیم کنید

   بنا به سن، شرایط و عادت کودکتان، اگر می‌توانید سعی کنید زمان خواب او را جوری تنظیم کنید که در زمان انتهایی شب که موقع قرآن سر گرفتن و مناجات خوانی است، کودک بخوابد تا شما هم استفاده بهتری داشته باشید.

   برای بچه‌ها داستان بگویید

   قبل از یازده‌سالگی درک مفاهیم انتزاعی دینی برای کودک مشکل است و نیاز به استفاده از زبانی ساده و قابل‌فهم است. با کودکانتان به زبان خودش در رابطه با شب قدر و اتفاقات این شب و اهمیت آن حرف بزنید. در قالب داستان برای کودکتان شب قدر را شرح دهید چراکه کودکان از سه-چهار ماهگی با داستان و قصه ارتباط زیادی برقرار می‌کنند و تمام آن را در ذهنشان تجسم می‌کنند.

   در انتخاب مکان دقت کنید
   همیشه بیرون بردن بچه‌ها، وسایل، امکانات و شرایط ویژه‌ای را به همراه دارد و حضور بچه‌ها در شب‌های قدر نیز از این امر مستثنی نیست. انتخاب مکان مناسب برای کسانی که کودکی دارند که از شیر گرفته‌شده، دقت بیشتری طلب می‌کند. در انتخاب مراسم دقت کنید. اگر مسجد، حسینیه و یا هیئتی را می‌شناسید که به روضه‌های سنگین یا فریاد‌های بلندِ پشت بلندگو مشهور بوده و یا خادمانش نسبت به رفتار و حرکات بچه‌ها زیاد حساس هستند، شرکت در این مکان‌ها را فراموش کنید.

   ازآنجاکه ممکن است کودکتان بین مراسم خوابش ببرد، روانداز سبک و بالشت کوچکی به همراه داشته باشید. خوراکی و اسباب‌بازی کوچک و فاقد سروصدا هم برای سرگرم کردن آن‌ها حتماً ببرید.

   گرسنگی و تشنگی بچه‌ها را در نظر بگیرید

   ممکن است کودکتان گرسنه و تشنه شود پس با خودتان خوراکی‌های مناسب مثل آب، نان و پنیر، کیک، بیسکویت و میوه همراه داشته باشید.

   بچه‌ها نترسند

   با توجه به این‌که اکثر مراسمات شب‌های احیا با صدای بلند و از بلندگو پخش می‌شود، برای اینکه کودکان نترسیده و اذیت نشود، آن‌ها را سرگرم کرده و یا برای آن‌ها هدفون قرار دهید.


   قرآن مخصوص بردارید
   الگوبرداری کودکان از طریق دیدن به‌ویژه کودکان خردسال‌تر و کوچک‌تر، بسیار قوی است. وقت قرآن به سر گرفتن، قرآن کوچک و مخصوص بچه‌ها به آن‌ها بدهید این‌که بچه‌ها مثل بزرگ‌تر کاری را انجام دهند، به آن‌ها حس خوب می‌دهد. حتی می‌توانید مهر و جانماز کوچکی برایشان بیاورید تا موقعی که می‌خواهید نماز مستحبی بخوانید با درآوردن ادای شما، هم لذت ببرند و هم بگذارند شما نمازتان را بخوانید.

   بچه‌ها را بغل کنید
   اگر سن کودکان به ادا درآوردن در قرآن به سر گرفتن و نمازخواندن نمی‌رسد، با سعه‌صدر آن‌ها را بغل کنید. بسیاری از مراجع تقلید بغل کردن کودک مخصوصاً در نماز‌های مستحبی را فاقد اشکال دانسته‌اند.

   به مادران کمک کنید

   آقایان لازم است در نگهداری و مواظبت از کودکان، همراهی و مشارکت لازم را داشته باشند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.