مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛        مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید
 
   
 

  • گفتگو با همسر طلبه‌ای که کارآفرین برتر شد

   کد: 25461
   ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   مشهد/ خانم نادی کارآفرین برتر حوزه چرم دوزی و همسر حجت‌الاسلام مژدکانلو، از طلاب مبلغ و مدرس مشهدی، پنج سال است در زمینه آموزش و تولید مصنوعات چرمی فعالیت می‌کند.

   به گزارش روابط عمومی مرکز خدمات حوزه علمیه خراسان رضوی، طرح حمایت از خوداشتغالی و کارآفرینی خانواده طلاب چند سالی است که در مرکز خدمات حوزه اجرا شده و این مرکز، خدمات حمایتی خود را در زمینه آموزش مهارت‌ها، مشاوره، اعطای تسهیلات و بازاریابی و فروش به خانواده طلاب ارائه می‌دهد.
   تاکنون بسیاری از خانواده‌های طلاب با حمایت‌های مرکز خدمات و راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک خانگی توانستند محصولات باکیفیت و قابل رقابتی در زمینه تولیدات صنایع‌دستی، معرق‌کاری، پوشاک، قلاب‌بافی، چرم‌دوزی و ... تولید کرده و علاوه بر کسب درآمد باعث ایجاد چرخه تولید و اشتغال‌زایی در کشور شده‌اند.
   خانم نادی کارآفرین برتر حوزه چرم دوزی و همسر حجت‌الاسلام مژدکانلو از طلاب مبلغ و مدرس مشهدی، پنج سال است در زمینه آموزش و تولید مصنوعات چرمی فعالیت می‌کند. به کارگاه تولیدی ایشان رفتیم تا گفتگویی با این بانوی کارآفرین داشته باشیم.
   خودتان را معرفی کنید و بفرمایید به چه صورتی وارد این حوزه شده‌اید؟
   محدثه نادی هستم همسر حجت‌الاسلام مژدکانلو که از طلاب مبلغ و مدرس مشهد است. از سال 1394 به دلیل علایق شخصی وارد حوزه چرم‌دوزی شدم و از آنجا که مادرم خیاط بود، آشنایی اولیه با اصول برش و الگو زنی را داشتم به همین خاطر در دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای چرم‌دوزی شرکت کردم و کسب‌وکارم را با سرمایه اندک و محدود شروع کردم.
   علت موفقیت شما در حوزه آموزش مجازی چرم‌دوزی چه بود؟
   در وهله اول به فکر کسب درآمد نبودم، تلاش می‌کردم آموزش‌ها کامل و به زبان گویا بیان شود تا بتوانم در مسیر ترویج کارآفرینی گام بردارم. طی 5 سال گذشته بیش از 1000 مدل کیف را در صفحه شخصی‌ام در شبکه‌های اجتماعی به صورت رایگان آموزش دادم و پکیج‌های آموزش ام را با قیمت‌های بسیار پایین به فروش می‌رساندم و این مسئله باعث شده بود بسیاری از شاگردانم با آموزش‌های رایگان یا هزینه‌های کم بتوانند کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند.
   میزان استقبال از محتوای آموزشی شما چقدر بود؟
   بیش از 40 هزار نفر صفحات مجازی‌ام را دنبال می‌کنند. تاکنون بیش از 2500 نفر شاگرد در فضای مجازی آموزش داده‌ام که اکثر آن‌ها به صورت کارگاهی و خانگی صاحب کسب‌وکار شده‌اند و از طریق گروه‌های مجازی با آن‌ها در ارتباط هستم و به آن‌ها مشاوره می‌دهم.
   وجه تمایز شما در حوزه چرم‌دوزی چه بود؟
   نوآوری‌هایی که در این حوزه داشتم باعث تسهیل کار هنرجوها شده بود. طراحی چند کیف با الگوی مادر، برگزاری دوره زیورآلات چرمی، کفش‌های صندل چرمی و حکاکی بر روی چرم باعث شد هنرجوها در بازار حرفی برای گفتن داشته باشند و بتوانند با محصولات وارداتی رقابت کنند.
   چه مشکلاتی در مسیر کارآفرینی وجود دارد؟
   تاکنون دوره‌های مختلفی برای خانم‌های بی‌سرپرست یا بد سرپرست حاشیه‌نشین و روستاهای اطراف مشهد برگزار کردم اما مشکل عمده این است که به دلیل عدم وجود بستر حمایتی مناسب معمولاً نمی‌توانند وارد عرصه تولید شوند یا اینکه برای فروش محصولاتشان دچار مشکل هستند، چون به برندسازی و بازاریابی نیاز دارند؛ محصولات خانگی در تیراژ پایین تولید می‌شود و نیازمند شبکه‌سازی این محصولات برای حضور در بازار است.
   سرمایه مورد نیاز برای شروع این کسب‌وکار و میزان درآمد آن چقدر است؟
   چرم‌دوزی جزء صنایع‌دستی است و ارزش آن هم به خاطر دست‌دوز بودنش است، به همین خاطر با 800 هزار تومان لوازم می‌توان این کار را شروع کرد. هزینه آموزش‌های تکمیلی هم به آن اضافه می‌شود و سرمایه در گردش بر اساس تعداد محصول و سفارش‌ها و قیمت چرم محاسبه می‌شود و در تولیدات خانگی و تک، درصورتی‌که کیفیت محصول بالا باشد با فروش و بازاریابی اینترنتی می‌توان حداقل ماهی 5 میلیون تومان درآمد داشت، البته میزان درآمد به کیفیت، تبلیغات، بازاریابی و تجربه بستگی دارد.
   چه موفقیت‌های در این صنعت کسب کرده‌اید؟
   در سال گذشته در همایش تجلیل از زنان کارآفرین کشور که توسط وزارت صنایع و معادن برگزار شد کارآفرین برتر کشور در حوزه چرم‌دوزی شدم و از طرف صداوسیما و دانشگاه امیر کبیر برای تدریس دوره‌های آموزشی دعوت به همکاری شده‌ام.
   به عنوان همسر روحانی آیا مشاغل خانگی منافاتی با وظایف همسرداری و تربیت فرزند دارد؟
   مدیریت وقت در مشاغل خانگی به عهده خود شخص است و با برنامه‌ریزی می‌توان به امور منزل رسیدگی کرد، علاوه بر آن باعث نشاط و شادابی می‌شود. همان‌طور که می‌دانید اکثر طلاب با مشکلات معیشتی روبه رو هستند و خانواده آن‌ها می‌توانند با راه‌اندازی کسب‌وکار خانگی مشکلاتشان را کاهش دهند.
   توصیه‌تان به همسران طلاب چیست؟
   برای موفقیت در کارها باید علاقه و پشتکار داشت. علاقه، سختی‌ها را آسان می‌کند و پشتکار موتور محرک رسیدن به هدف است؛ سعی کنیم در زندگی هر روز بهتر از روز قبل باشیم و با هدف زندگی کنیم.
   چه اهدافی برای آینده ترسیم کرده‌اید؟
   تصمیم دارم جامع‌ترین سایت چرم ایران را راه‌اندازی کنم که در زمینه‌های مختلف آموزش، فروش و مشاوره فعالیت می‌کند. همچنین با استفاده از هنرجویانم شبکه تولید و فروش محصولات چرمی در منزل را راه‌اندازی کنم.
   نظرتان در مورد ورود مرکز خدمات به عرصه حمایت از کارآفرینی خانواده طلاب چیست؟
   ورود مرکز خدمات به این عرصه نشان دهنده چشم‌انداز بلندمدت این مرکز برای بسترسازی در عرصه خوداشتغالی خانواده طلاب است، عرصه‌ای که می‌تواند طلاب را در عرصه اقتصادی توانمند کند. مرکز خدمات می‌تواند با استفاده از ظرفیت سازمانی خود، زمینه معرفی و بازاریابی محصولات را فراهم سازد و با شبکه‌سازی از ظرفیت‌ها و تجارب خانواده‌های کارآفرین طلاب برای ارتقای بقیه خانواده‌ها استفاده کند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.